Przejdź do treści

Co to jest Geocaching?

Geocaching to nowoczesna gra terenowa, polegającą na szukaniu „skarbów” za pomocą odbiornika GPS. Owymi skarbami są fizyczne pojemniki (tzw. kesze) ukryte wcześniej w różnych ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejscach. Każdy z nich zawiera tzw. logbook, czyli dziennik odwiedzin, do którego znalazca powinien się wpisać, aby potwierdzić swoje odkrycie. Odwiedziny na keszu powinien zarejestrować też na stronie geocaching.com 

Poza logbookiem w większych skrytkach można znaleźć również różne rzeczy na wymianę pozostawione przez wcześniejszych znalazców. Są to zazwyczaj drobne przedmioty, monety, figurki, zabawki, które każdy znalazca może ze sobą zabrać pod warunkiem, że w zamian zostawi swoje przedmioty o podobnej wartości.

Geocaching jest bardzo popularny na całym świecie i wciąż zyskuje coraz więcej zwolenników dzięki swojej wyjątkowej formule, łączącej w sobie nowoczesną formę aktywnej turystyki i poznawania nowych miejsc z aktywnością na świeżym powietrzu i dobrą zabawą. Obecnie na całym świecie są ponad 3 miliony aktywnych skrzynek geocache, a ich liczba systematycznie się powiększa.

 

Geocaching w liczbach

aktywnych keszy w Polsce
0
aktywnych graczy
0
wizyt na polskich keszach
0

Zasady gry

Nie zabieraj skrzynki z terenu

Po znalezieniu kesza wpisz się do logbooka i odłóż go na miejsce. Nigdy nie zabieraj go ze sobą.

Zachowaj konspirację!

Kesze podejmuj dyskretnie, tak żeby przypadkowe osoby (tzw. mugole) nie zauważyli, co robisz. Dzięki temu skrzynki są mniej narażone na zaginięcie i będą cieszyć wielu graczy.

Wziąłeś coś ze skrytki, zostaw coś w zamian

W wielu keszach znajdują się różnego rodzaju przedmioty, które może sobie wziąć.  Jedynym warunkiem jest to, żeby zostawić przedmiot podobnej wartości. 

Nie zakopuj skrytek, dbaj o środowisko

Ważnym elementem geocachingu są ekologia i dbanie o środowisko naturalne. Z tego też względu zabronione jest zakopywanie skrytek, co mogłoby naruszyć naturalny ekosystem zarówno podczas chowania, jak i podczas poszukiwań przez innych. 

Zanim założysz skrytkę, znajdź najpierw kilka keszy!

Jeśli podoba Ci się idea pokazywania miejsc dzięki keszom, świetnie! Warto jednak najpierw znaleźć kilka skrzynek, by lepiej zrozumieć zabawę i nabrać doświadczenia.

3 kroki do rozpoczęcia przygody

Krok 1: Załóż konto

Wejdź na stronę Geocaching.com i wypełnij krótki formularz:

  • podaj adres e-mail
  • wymyśl unikalny nick
  • wprowadź hasło
  • zaznacz pole, że chcesz otrzymywać informacje z serwisu z informacjami (opcjonalne, ale naprawdę warto)
  • nie kupuj konta Premium (udostępnia ono funkcje dla zaawansowanych użytkowników, jeszcze przyjdzie czas na jego zakup)

Krok 2: Zainstaluj aplikację na telefonie

Istnieje wiele aplikacji służących do szukania keszy dostępnych na wszystkie popularne platformy. Są aplikacje płatne i bezpłatne, są aplikacje prostsze i dla bardziej zaawansowanych. Oto najpopularniejsze z nich:

Zalety: darmowa, idealna dla początkujących, posiada moduł komunikatora

Wady: w wersji podstawowej nie ma wielu funkcji dla użytkowników zaawansowanych, wyświetla tylko kesze typu Event oraz tradycyjne (o trudności znalezienia nieprzekraczającej 2/5).

Pobierz >>>

Zalety: wszystkie możliwe funkcjonalności, pozwala na pracę w trybie off-line, darmowa

Wady: może wydać się skomplikowana dla początkujących

Pobierz >>>

Zalety: wszystkie możliwe funkcjonalności, intuicyjny interface, pozwala na pracę w trybie off-line

Wady: płatna

Pobierz >>>

Zalety: prosty intuicyjny interface, możliwość pracy off-line (wersja PRO)

Wady: płatna (wersja PRO)

Pobierz >>>

Krok 3: Znajdź kesza i podziel się wrażeniami

Wyświetl mapę i znajdź najbliższego kesza. Użyj nawigacji w aplikacji aby dotrzeć do miejsca jego ukrycia.

Kiedy znajdziesz kesza wpisz swój nick i datę w logbooku (porada: nie zapomnij wziąć ze sobą długopisu). Następnie odłóż pojemnik na swoje miejsce, tak jak go zastałeś.

Podziel się wrażeniami z innymi keszerami opisując swoją przygodę w elektronicznym logbooku w aplikacji (uwaga: nie zamieszczaj informacji o miejscu ukrycia pojemnika).

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji, zapytaj na naszej grupie na Facebooku (Geocaching Warszawa) – tam bardziej doświadczeni użytkownicy odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.

Przydatne materiały do pobrania